Marketing salonu kosmetycznego – jak wyróżnić się na tle konkurencji

by

Jak długo prowadzisz salon kosmetyczny? Miesiąc, rok, pięć lat? A może dopiero go otwierasz? Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w biznesie są dobrze prowadzone działania marketingowe. Możesz mieć najszerszy zakres usług, posiadać wszystkie możliwe szkolenia, najlepsze sprzęty… Jeśli nie poinformujesz potencjalnych klientów o swoim istnieniu, nic z powyższych rzeczy nie będzie się liczyć. Jak wyróżnić się na tle konkurencji?

marketing salonu kosmetycznego i lakierów hybrydowych

Marketing salonu kosmetycznego – działania online

Mimo że działasz stacjonarnie, pamiętaj, że marketing online jest często bardziej skuteczny niż inne metody promocji. Jak zaistnieć w Sieci?

Strona www – pamiętaj o zasadach SEO!

Stronę www posiada większość salonów kosmetycznych. Dobrze zoptymalizowaną witrynę mają już jednak nieliczni. Kiedy ostatnio coś na niej zamieszczałaś? Czy cennik usług jest aktualny? Zsynchronizowałaś ją z fanpagem na FB? Witryna “przyjazna” dla wyszukiwarek to taka, na której znajdują się teksty pisane pod SEO. W skrócie – są to treści, w które wplata się słowa i frazy kluczowe, zawierające odpowiednią strukturę, o odpowiedniej długości… W Internecie znajdziesz dużo wskazówek, jak pisać, żeby było to dobrze indeksowane przez wyszukiwarki. Oprócz strony www, warto również posiadać wizytówkę Google…

Wizytówka w Google Moja Firma – daj się odnaleźć potencjalnym klientom!

Czym jest wizytówka w Google Moja Firma? To strona, którą Google oferuje Ci nieodpłatnie. Po wypełnieniu wszystkich podstawowych informacji o gabinecie, Twoje dane będą ponadto pokazywane osobom, znajdującym się w pobliżu i poszukującym usług kosmetycznych. Dlatego tak istotne jest podanie prawidłowego adresu i godzin otwarcia salonu. Dzięki posiadaniu konta w Google Moja Firma Twój salon będzie mógł być również oceniany przez klientki. Im wyższa całościowa ocena, tym więcej osób zainteresowanych Twoim gabinetem.

Profile w social media – “Nie ma Cię na FB? Nie istniejesz!”

Posiadanie profili na FB i Instagramie to obecnie must-have każdego salonu kosmetycznego. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się głównie stylizacją paznokci, zabiegami na twarz czy ciało. W każdym przypadku na portalach społecznościowych znajdziesz swoich potencjalnych klientów. Grunt to wybór właściwej metody dotarcia. Możesz się promować np. na grupach na FB. Oprócz tego, warto sponsorować różnego rodzaju lokalne inicjatywy, by pisano o Tobie i oznaczano Twój fanpage. Jeżeli już posiadasz relatywnie duże grono osób obserwujących, twórz angażujące treści i organizuj konkursy. Każdy nowy komentarz na Twojej stronie będzie widziany przez znajomych osoby, która go umieściła. To więc okazja do pozyskania kolejnych fanów.

Na IG liczą się przede wszystkim zdjęcia. Oprócz tego, dobieraj odpowiednie hashtagi i pisz angażujące posty. Dzięki temu łatwiej będzie Cię znaleźć. Nagrywanie krótkich InstaStories również wyjdzie Ci na dobre. Możesz opowiadać o nowościach w salonie, nagrywać krótkie porady czy mówić o aktualnych promocjach. Pamiętaj, że możesz też publikować posty reklamowe – zarówno na FB, jak i IG. Wszystko zależy od tego, jaki budżet promocyjny posiadasz i na czym Ci najbardziej zależy.

Marketing salonu kosmetycznego – działania offline

Jak już wspomnieliśmy, obecnie to marketing online jest zdecydowanie częściej wykorzystywany przez właścicielki salonów kosmetycznych. Istnieją jednak także efektywne działania promocyjne offline. Co się do nich zalicza?

Program lojalnościowy – “przyciągnij” klienta na dłużej

Obecnie niemal każdy gabinet kosmetyczny posiada swój program lojalnościowy. Czasami jego koncepcja jest oparta na zbieraniu pieczątek – co któraś daje możliwość darmowego zabiegu. W innym przypadku, w zależności od tego, ile wydało się w danym miesiącu, najaktywniejsi klienci otrzymują coś “gratis”. Bardzo często karta stałego klienta, wydawana po konkretnej ilości wizyt w salonie, związana jest także ze stałym rabatem na każdą usługę. Pomysłów na program lojalnościowy jest bardzo wiele. Niezależnie od tego, jaką jego formułę wybierzesz, wiedz, że tego typu akcje wpływają na lojalność Twoich klientów.

Materiały reklamowe – ulotki przekonają do Ciebie “sąsiadów”?

Czy “standardowe” ulotki mają jeszcze sens? Czy są one efektywne? Jeśli dystrybuujesz je w okolicy salonu i wiążą się np. z jednorazowym rabatem na dowolną usługę – jak najbardziej! Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiednio przeprowadzony kolportaż. Jeśli powierzasz go niesprawdzonej osobie, warto zweryfikować, czy ulotki trafiły rzeczywiście do “sąsiadów” Twojego salonu.

Jakość usług i działania promocyjne – bez tego nie osiągniesz sukcesu!

Jakie czynniki decydują o sukcesie salonu kosmetycznego? Podobnie jak w innych branżach – liczą się przede wszystkim wysoka jakość usług oraz efektywne działania promocyjne. Jeżeli oba te warunki są spełnione, nie ma innej opcji – jesteś skazana na sukces!

1