Zapowietrzanie żeli – jak temu zapobiec?

by

Chyba każda kobieta marzy o tym, żeby wykonywany przez nią manicure utrzymywał się na płytce długie tygodnie… Na lakierach żelowych czy hybrydowych zazwyczaj jest napisane, że utrzymują się nawet 3, a czasami i 4 tygodnie. Oczywiście, to tylko maksymalna trwałość – możliwa do osiągnięcia po spełnieniu wielu warunków. Jednym z najczęściej występujących problemów, wpływających na utrzymywanie się stylizacji, jest zapowietrzanie żeli. Pamiętaj, że w tym przypadku nie chodzi tylko o aspekty estetyczne, ale i zdrowotne, ponieważ istnieje wtedy ogromne ryzyko infekcji grzybiczej. Warto mieć więc świadomość, co powoduje zapowietrzanie żeli i jak go unikać.

zapowietrzanie żeli

Zapowietrzanie żeli – powody

Zapowietrzanie żeli jest dość częste i najczęściej dotyka ono osoby, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w wykonywaniu manicure. Nie da się jednak ukryć, że ludzką rzeczą jest się pomylić, więc i najlepszym stylistkom może zdarzyć się zapowietrzanie się paznokci. Co może być tego przyczyną? Najczęściej jest to nieodpowiednie przygotowanie płytki.

Niemal w każdym tekście na blogu piszemy o tym, że pierwszy etap stylizacji paznokci jest jednym z najważniejszych – i to z wielu powodów. Nic więc dziwnego, że niewłaściwe przygotowanie płytki może doprowadzić do tak poważnych konsekwencji jak zapowietrzanie żeli i – co za tym idzie – szybkiego uszkodzenia manicure, a nawet infekcji grzybiczych! Oprócz tego, powodem zapowietrzania żeli są także niepoprawna aplikacja produktu do stylizacji oraz dobór nieodpowiedniego primera czy też innego produktu do manicure.

paznokcie żelowe

Co zrobić, aby uniknąć zapowietrzania się żeli?

Czy można uniknąć zapowietrzania się stylizacji żelowej? Oczywiście, że tak! Moglibyśmy poprzestać na napisaniu, żeby wystrzegać się popełniania błędów, wymienionych w poprzednim akapicie, ale nie byłoby to wystarczające! Opiszemy dokładnie, co robić, aby już nigdy nie zdarzyło Ci się zapowietrzanie się stylizacji żelowej. Dzięki naszym radom na pewno szybko opanujesz do perfekcji sztukę wykonywania manicure tak, aby osiągać jego maksymalną trwałość i nie musieć dokonywać żadnych poprawek!

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu płytki!

Ten etap wykonywania manicure jest jednym z najważniejszych – o ile nie najważniejszym! To od niego zależy trwałość stylizacji. Które czynności spośród wszystkich, które wykonuje się podczas przygotowania płytki, są najbardziej istotne w kontekście zapobiegania zapowietrzania żeli? Przede wszystkim – pamiętaj o dokładnym odtłuszczeniu płytki! Jeżeli pozostawisz na paznokciu tłuste miejsca, preparaty, które będziesz na nie nakładać, nie będą miały odpowiedniej przyczepności. Ponadto, szczególnie podczas używania frezarki do nadawania kształtu płytce czy usuwania skórek, nie zapomnij o doborze właściwej końcówki. W innym przypadku ryzyko zapowietrzania żeli będzie zdecydowanie większe.

Nie piłuj płytki zbyt intensywnie!

Wiele kobiet błędnie sądzi, że gwarancją doskonałej przyczepności żelu jest jak najcieniej spiłowany paznokieć. Oczywiście, to kolejny mit, którego nie powinno się powielać! Im cieńsza płytka, tym trudniej wykonać prawidłowo stylizację. Jak mówią niektóre profesjonalistki – “paznokieć powinien być idealnie opracowany, a nie przepracowany” i zgadzamy się z tym w 100%! Czego do tego używać? Można poprzestać na pilniku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć w tym celu odpowiedniej końcówki frezarki – pamiętaj jednak, by nie była zbyt “agresywna” dla płytki.

W trakcie aplikacji produktów do stylizacji płytki, zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami!

Kolejnym, jakże istotnym, aspektem jest właściwa aplikacja produktów do stylizacji. Jeżeli piszemy, żeby nakładać minimalną warstwę produktu, uwierz, że tak musi być. Dla przykładu – aplikacja zbyt dużej ilości primera zamiast pomóc – zaszkodzi. Podobnie jest z żelem – tu także należy być bardzo ostrożnym przy jego nakładaniu i pilnować m.in. tego, by pędzelek był w 100% czysty, a produkt znajdował się także na bokach płytki, a nie tylko w centralnej jej części.

Używaj odpowiednich produktów do stylizacji płytki!

Pamiętaj, żeby uważnie dobierać produkty do stylizacji paznokci. Weź pod uwagę chociażby primery – istnieją ich dwa rodzaje: kwasowe i bezkwasowe. Każdy jest dedykowany płytce o innych właściwościach, więc należy zwracać na to szczególną uwagę.

zapowietrzanie żeli

Co zrobić, jeżeli dojdzie do zapowietrzenia żeli?

Co w sytuacji, jeżeli – mimo Twoich starań – dojdzie do zapowietrzenia się stylizacji żelowej…? Oczywiście, należy poprawić swój błąd. Najgorszym, co można zrobić, jest nieudolne podważenie lub – co gorsze – skubanie lub wręcz obgryzanie płytki! Nawet najmniejsze zapowietrzenie żeli należy usunąć, a następnie – naprawić, by nie wdała się tam infekcja grzybicza. Jeżeli widzisz, że problem dotyczy większej ilości paznokci, tu trzeba zacząć od pozbycia się całej masy, a dopiero potem – wykonania stylizacji na nowo. Warto jednak zawsze pamiętać, że im częściej usuwa się żel z płytki, tym jest ona słabsza i – co za tym idzie – przyczepność masy jest do niej coraz gorsza. Trzeba więc za każdym razem być maksymalnie precyzyjną, by nie dopuścić do zapowietrzania się masy żelowej.

0