Odtłuszczacz do paznokci a cleaner – podobieństwa i różnice

Odtłuszczacz do paznokci i cleaner – nazwy te często są używane zamiennie nawet przez kobiety bardzo zaawansowane w stylizacji paznokci metodą hybrydową. Nie jest to jednak do końca poprawne. Czym są te dwa produkty? Jakie spełniają funkcje? W czym są podobne? A jakie są różnice między nimi?

Odtłuszczacz do paznokci – czym jest?

Jak sama nazwa wskazuje, odtłuszczacz do paznokci to preparat służący do odtłuszczania, czyli usuwania z płytki paznokciowej olejowej warstwy, jaka naturalnie tworzy się na nim na co dzień. Przy pomocy odtłuszczacza pozbywamy się ponadto wilgoci, mogącej negatywnie wpłynąć na właściwą aplikację poszczególnych warstw manicure hybrydowego. Odłuszczacz do paznokci skutecznie dezynfekuje powierzchnię paznokcia. Posiada także właściwości antybakteryjne. Odtłuszczacz nakładany jest na samym początku procesu aplikacji manicure hybrydowego.

Odtłuszczenie płytki paznokciowej pełni bowiem bardzo ważną funkcję przygotowującą paznokcie pod aplikację następujących później produktów, zapewniając dobre ich przyjęcie i uniknięcie powstania na przykład pęcherzyków z lakieru na paznokciach. Inna nazwa odtłuszczacza do paznokci do nail prep.

odtłuszczacz i cleaner do paznokci allepaznokcie.pl

Czym jest z kolei cleaner?

Cleaner z kolei to produkt przeznaczony przede wszystkim do przecierania warstwy dyspersyjnej, powstającej po nakładaniu produktów manicure hybrydowego. Warstwa dyspersyjna to lepka powłoka, powstająca na paznokciu pomalowanym lakierem hybrydowym. Zapewnia dobre przyleganie do siebie kolejnych warstw produktów – od lakierów hybrydowych do topu. Warstwa dyspersyjna pozostaje lepką nawet po utwardzeniu w lampie – niektóre kobiety niesłusznie uważają to nawet za wadę lakierów czy topów. Tymczasem po zakończeniu aplikacji warstw lakieru hybrydowego i topu w celu usunięcia tej lepkiej warstwy należy przetrzeć ją właśnie specjalnie przeznaczonym do tego celu cleanerem. Cleaner może dodatkowo także nawilżać skórki i nabłyszczać już pomalowaną płytkę paznokciową. Produkt ten może zawierać w celu wspomnianego dodatkowego nawilżenia olejki czy lanolinę.

Odtłuszczacz do paznokci i cleaner – podobieństwa

Odtłuszczacz do paznokci i cleaner na pewno łączy obszar zastosowań, a więc aplikacja manicure hybrydowego. Głównym podobieństwem między tymi dwoma produktami jest stanowienie dodatku do bardziej widocznych, funkcyjnych produktów, których używamy podczas manicure hybrydowego, czyli lakierów hybrydowych do paznokci nadających kolor, dodatkowych ozdób i wzorów oraz topu, wykańczającego stylizację, odpowiadającego na przykład za ich mat czy błysk. Odtłuszczacza czy cleanera nie widać, ale pełnią one bardzo ważne funkcje dla powodzenia wykonania manicure hybrydowego.

Oba te produkty bowiem odpowiadają za przygotowanie lub wykończenie płytki paznokciowej. Wspomagają właściwą aplikację i działanie pozostałych produktów. Pełnią zatem swego rodzaju funkcję pomocniczą w całej gamie produktów do manicure hybrydowego. Bez nich nie może on zostać wykonany poprawnie i nie będzie służył – tak jak powinien – przez wiele tygodni.

Odtłuszczacz do paznokci a cleaner – różnice

Cleaner to zdecydowanie produkt bardziej wielozadaniowy. Tak jak odtłuszczacz do paznokci przeznaczony jest jedynie do odtłuszczania płytki paznokciowej przed aplikacją lakierów hybrydowych, tak cleaner może służyć zarówno do tego, jak i do przemycia warstwy dyspersyjnej – to w zależności od tego, z jakim typem produktu mamy do czynienia. Są bowiem cleanery 2w1, „zajmujące się” zarówno odtłuszczaniem, jak i pozbywaniem się warstwy dyspersyjnej.

Cleaner może mieć także więcej funkcji niż odtłuszczacz. Poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków może nie tylko przemywać płytkę paznokciową, ale i nawilżać dłonie w okolicach paznokci, a je same korzystnie nabłyszczać. Odtłuszczać ma jedno, bardzo precyzyjne zadanie.

Różnicą jest także sam moment aplikacji produktu – odtłuszczacz do paznokci idzie zawsze na pierwszy ogień, po przygotowaniu paznokcia i jego zmatowieniu, cleaner stosowany jest przede wszystkim w końcowej fazie manicure hybrydowego.

Odpowiednio dobrany cleaner (ten z dwoma funkcjami) może zastąpić odtłuszczacz do paznokci – odtłuszczacz z kolei nigdy w całości nie zastąpi cleanera. Warto pamiętać jednak, że cleaner zawierający na przykład olejki – rzecz jasna – nie przygotuje i nie odtłuści odpowiednio płytki paznokciowej na samym początku aplikacji manicure hybrydowego. Jeśli posiadamy właśnie taki rodzaj cleanera, musimy mieć także odtłuszczacz do paznokci.

0