Onycholiza a grzybica paznokci – różnice

by

Podobne, ale jednak nie takie same… Onycholiza i grzybica paznokci to dwa schorzenia, dość często mylone przez osoby, które się z nimi borykają. Chciałabyś umieć rozpoznać, które z nich odpowiada za Twoje problemy z paznokciami? Przeczytaj nasz tekst, a z pewnością będzie to dla Ciebie łatwiejsze!

Problemy z paznokciami występują częściej, niż Ci się wydaje!

Zauważyłaś nagle, że Twoje paznokcie zaczęły się mocno rozdwajać? A może zaniepokoił Cię inny kolor jednego lub kilku paznokci…? Zarówno onycholiza, jak i grzybica paznokci są schorzeniami, z którymi boryka się zdecydowanie więcej osób, niż mogłabyś się spodziewać!

Jeśli wierzyć statystykom, na grzybicę choruje nawet 30% osób powyżej 40. roku życia. Innymi słowy – co trzecia osoba w tym wieku ma za sobą lub będzie mieć w przyszłości podobny problem z paznokciami. Onycholiza również nie jest tak rzadko spotykana, choć boryka się z nią mniej osób niż z grzybicą paznokci.

Jeżeli masz więc uzasadnione podejrzenia, że któreś ze schorzeń dotyczy właśnie Ciebie, możesz być pewna, że nie jesteś jedyna i istnieje wiele sprawdzonych sposobów, by się ich pozbyć!

Onycholiza – czym jest i jakie są jej objawy?

Zanim przejdziemy do różnic między onycholizą a grzybicą, w telegraficznym skrócie opiszemy, czym są oba schorzenia.

Onycholiza to częściowe oddzielenie się płytki od łożyska. Jest ono spowodowane zwykle urazem lub niewłaściwą pielęgnacją. W tym pierwszym przypadku towarzyszy jej najczęściej krwiak pod paznokciem. Nierzadko onycholiza jest także efektem nieprawidłowo wykonanej hybrydowej stylizacji paznokci. Co istotne – jest ona bezbolesna.

Może (choć nie musi) być objawem choroby o podłożu wirusowym, grzybiczym lub bakteryjnym, choć nie tylko. Czasami towarzyszy również takim schorzeniom jak cukrzyca czy łuszczyca.

Grzybica paznokci – co to i jak ją rozpoznać?

Jeżeli chodzi o grzybicę paznokci, w tym przypadku wszystko może się zacząć – tak jak przy onycholizie – od urazu lub długotrwałego ucisku, choć nie tylko. Jak sama nazwa wskazuje, bezpośrednią (i najbardziej oczywistą) przyczyną grzybicy może być infekcja grzybicza. Czynnikiem, który znacząco przyczynia się do pojawienia się problemu, jest osłabienie organizmu, otyłość i niewłaściwa pielęgnacja paznokci (czy też jej brak).

Paznokieć w tym przypadku staje się grubszy oraz zmienia kolor na mlecznobiały lub lekko żółtawy. Kolejnym etapem jest złuszczanie się płytki i jej nadmierna łamliwość.

Główne różnice między onycholizą a grzybicą paznokci

Jak widzisz, zarówno onycholiza, jak i grzybica paznokci mają wiele punktów wspólnych – onycholiza może być chociażby jednym z objawów grzybicy!

Co je natomiast różni…?

Zapach

Jeżeli wcześniej wymienionym przez nas objawom towarzyszy nieprzyjemny zapach, możesz być niemal pewna, że borykasz się z grzybicą paznokci. Jest to dość charakterystyczne dla tego właśnie schorzenia. W przypadku onycholizy pojawia się natomiast bardzo rzadko.

Odklejenie się płytki od łożyska

Zaobserwowałaś odklejenie się płytki od łożyska? Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że borykasz się z onycholizą – wtedy występuje to zawsze, niezależnie od przebiegu choroby. W przypadku grzybicy paznokci natomiast, jeśli się pojawia, to jedynie w już mocno zaawansowanym stadium schorzenia.

Zmiany w obrębie naskórka

Cierpisz na onycholizę? Masz zmiany najprawdopodobniej jedynie w obrębie paznokci. Jeżeli borykasz się natomiast z grzybicą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że “choruje” również naskórek dookoła paznokcia. Możesz to rozpoznać po tym, że jest zaczerwieniony i następuje jego złuszczanie.

Leczenie

Leczenie onycholizy potrafi trwać miesiącami. W domu możesz stosować naturalne olejki, np. rycynowy. Podolog natomiast w swoim gabinecie jest w stanie dokładnie oczyścić Twoje chore paznokcie, by uniknąć zakażenia. Interwencja u chirurga jest konieczna bardzo rzadko i to dopiero w najbardziej zaawansowanych przypadkach.

Na grzybicę natomiast występują skuteczne leki, dostępne w formie lakierów lub lakierów w połączeniu z terapią preparatami w formie doustnej.

Pamiętaj – jeżeli borykasz się z onycholizą albo grzybicą paznokci, to absolutnie zakazany jest manicure/pedicure hybrydowy czy żelowy. Dopiero PO całkowitym wyleczeniu schorzenia możesz użyć produktu np Regeserum do paznokci.

regeserum do paznokci

Do kogo zwrócić się z takimi problemami paznokci?

Wciąż nie wiesz, czy borykasz się z onycholizą, czy grzybicą paznokci? W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, możesz udać się do dermatologa lub podologa. To specjaliści, którzy z pewnością właściwie Cię zdiagnozują i zaproponują Ci skuteczne leczenie.

0