Bezpieczny gabinet kosmetyczny

by

Jakie czynniki decydują o wyborze przez klientkę konkretnego gabinetu kosmetycznego? Bogata oferta zabiegów, ich ceny, fachowość personelu, a może atrakcyjna strona www lub fanpage na FB czy Instagramie? To wszystko jest z pewnością bardzo istotne, ale nie można pominąć również kwestii bezpieczeństwa w salonie. Jest to aspekt, który podkreśla coraz więcej kobiet, decydujących się na zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Na co konkretnie warto zwracać uwagę w tym zakresie?

Pierwsze wrażenie — najważniejsze

Czasami już od pierwszej chwili w gabinecie kosmetycznym wiadomo, czy jest to miejsce, gdzie higiena znajduje się na pierwszym miejscu. W salonie urody powinno być przede wszystkim schludnie i czysto. Osoba wykonująca zabiegi musi być ubrana w odpowiedni, profesjonalny strój. Stanowiska pracy kosmetologa i stylistki paznokci również powinny być zawsze przygotowane na przyjęcie kolejnej klientki. Nie może być tam kurzu ani — co gorsza — krwi czy pozostałości po poprzednich zabiegach.

Autoklaw — czym jest i do czego służy?

Często na stronach gabinetów kosmetycznych czyta się o tym, że posiadają na wyposażeniu autoklaw. Czy wiesz jednak, czym on dokładnie jest i dlaczego tyle się o nim pisze? To urządzenie niezbędne wszędzie tam, gdzie wykonuje się zabiegi na skórze fachowymi narzędziami. Autoklaw gwarantuje 100% higieny i tym samym — bezpieczeństwo przyrządów w gabinecie kosmetycznym. Sprzęt ten służy do sterylizacji narzędzi. Co istotne — warto podpytać, czy posiada certyfikat potwierdzający skuteczność i czy spełnia wymagania Sanepidu. Warto wiedzieć, że każdy gabinet, nawet jeśli nie dysponuje autoklawem, jest zobowiązany do podpisania umowy z ośrodkiem sterylizacji narzędzi. Utrzymanie najwyższego poziomu czystości jest więc prawnie wymagane — nie wahaj się o to pytać. Oprócz autoklawu każdy gabinet kosmetyczny powinien również posiadać i stosować płyn do dezynfekcji. Idealnie sprawdzi się on w przypadku utrzymania czystości stanowiska pracy personelu salonów urody. Dużo piszemy tu o dezynfekcji i sterylizacji — czy znasz jednak dokładną różnicę między tymi pojęciami?

Dezynfekcja i sterylizacja — czym się różnią?

Często myli się te dwa, teoretycznie podobne pojęcia — dezynfekcja i sterylizacja. Czym się one różnią? Dezynfekcja to nic innego jak usuwanie grzybów, bakterii czy wirusów. Czynność tę wykonuje się płynami do dezynfekcji — metodą kąpieli lub powierzchniowo. Najistotniejsze jest w tym przypadku to, że nawet po dezynfekcji nie ma 100% pewności, że zagrożenie zniknęło. Najczęściej dezynfekuje się stanowisko pracy, dłonie, meble oraz narzędzia. Po sterylizacji uzyskuje się natomiast w pełni jałowe, sterylne narzędzia czy sprzęty. Sterylizacja wybija wszystkie bakterie oraz wirusy do zera. Najczęściej sterylizuje się wszystkie te przedmioty, które naruszają ciągłość skóry. Warto więc zapytać, w jaki sposób utrzymuje się czystość w gabinecie kosmetycznym — co podlega dezynfekcji, a co — sterylizacji. Zwróć również uwagę na to, czy personel używa artykułów jednorazowego użytku…

Artykuły jednorazowego użytku gwarancją najwyższego bezpieczeństwa

Szczególnie w trakcie stylizacji paznokci można zwrócić uwagę, czy pilniczki, patyczki do odsuwania skórek i/lub klapki są jedno- czy wielorazowego użytku. Co jest lepsze i bardziej higieniczne? To chyba pytanie retoryczne, prawda? Jeśli widzisz, że kosmetyczka wyjmuje zupełnie nowy pilniczek czy patyczek i przekazuje Ci go tuż po zabiegu, masz pewność, że dba o bezpieczeństwo klientki. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o artykuły higieniczne? Na pewno na rękawiczki jednorazowe dla personelu gabinetów kosmetycznych, podkłady celulozowe czy waciki bezpyłowe. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo — zarówno klientek, jak i osób wykonujących zabiegi. Weź to pod uwagę, wybierając bezpieczny salon urody.

Bezpieczny gabinet kosmetyczny, czyli jaki?

Czytając wszystko to, co napisaliśmy, może Ci się wydawać, że pracownicy gabinetów kosmetycznych poświęcają największą część dnia na dbanie o czystość. Nie jest to jednak prawda. To właśnie dzięki autoklawowi czy płynom do dezynfekcji utrzymanie higieny jest zdecydowanie prostsze i zajmuje mniej czasu. Artykuły jednorazowego użytku są również niezwykle pomocne. Bezpieczny gabinet kosmetyczny to taki, w którym już od wejścia widać, że dba się o czystość i higienę. Nieprawdą jest, że jedynie w pokoju zabiegowym powinno być schludnie. Począwszy od poczekalni, poprzez łazienkę, na gabinecie skończywszy — wszędzie należy dbać o czystość. Wtedy ryzyko zakażenia minimalizuje się niemal do zera i taki gabinet kosmetyczny można z pewnością określać mianem „bezpiecznego”.

0