Kolor i kształt paznokcia – od czego zależy?

by

Zadbane paznokcie to zdrowe paznokcie! Warto regularnie “zajmować się” swoją płytką i uważnie się jej przyglądać. Co w sytuacji, gdy kształt paznokcia czy jego kolor zaczyna się nagle zmieniać? Pamiętaj, że to może być sygnał, by pójść do specjalisty. Istnieje ryzyko, że są to konsekwencje niewłaściwej pielęgnacji, a nawet jeden z symptomów chorobowych.

Czy istnieje idealny kształt paznokcia?

Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy istnieje idealny kształt paznokcia… Oczywiście, że nie! Jest to bardzo indywidualna sprawa i każda paznokciomaniaczka może myśleć, że inny kształt jest “tym jedynym”.

kształt paznokcia szpiczasty

Jak znaleźć idealny kształt swoich paznokci?

Jak dobrać idealny kształt do swoich paznokci? Warto wziąć pod uwagę kilka czynników – w tym przede wszystkim wygląd palców oraz dłonie. Poza tym, kształt paznokcia powinno się dostosować do swojego stylu życia. W niektórych zawodach długie paznokcie są wręcz zakazane. Podobnie jest w przypadku młodych mam. One również na ogół preferują dość krótkie paznokcie, by niechcący nie uszkodzić swojego dziecka. Zaokrąglone, kwadratowe czy spiczaste paznokcie… Które z nich preferujesz? O ile płytka jest zdrowa, można na niej uzyskać niemal każdy, wymarzony kształt. Co innego, gdy zauważysz u siebie występowanie niepokojących zmian

Kształt paznokcia – co powinno Cię zaniepokoić?

Czasami bywa i tak, że mimo właściwej pielęgnacji, kształt paznokcia zaczyna się diametralnie zmieniać. Co wtedy? Jeżeli zauważysz, że Twoja płytka nagle przypomina szpon i jednocześnie zmienia swoją naturalną barwę, może być to konsekwencją urazu lub zaburzenia krążenia. Czasami bywa i tak, że płytka jest grubsza, a jej wolny brzeg – zawinięty. Za to odpowiada już jednak genetyka i jest to wynik choroby dziedzicznej, której może towarzyszyć również nadmierne rogowacenie skóry stóp oraz dłoni. W obu przypadkach warto udać się do dermatologa, by to on postawił właściwą diagnozę i zaproponował odpowiednią terapię. Pamiętaj, że większość chorób, wykrytych odpowiednio wcześniej, jest w 100% wyleczalnych, więc nie należy martwić się na zapas!

kształt paznokcia

Jaki jest właściwy kolor paznokcia?

Od czego zależy kolor paznokci? Zdrowa płytka to płytka w kolorze cielistym z delikatnie białym końcem. Oczywiście, w zależności od Twoich cech osobniczych, barwa paznokcia może się delikatnie różnić od tej “modelowej”. Jeżeli “od zawsze” Twoja płytka ma subtelny różowy lub brzoskwiniowy odcień, nie jest w tym nic złego i nie powinno Cię to martwić! Co innego, gdy nagle zaobserwujesz zmianę odcienia paznokci. Jeśli nie jesteś w stanie powiązać tego z nowym nawykiem pielęgnacyjnym czy rozpoczęciem stosowania nowego kosmetyku do paznokci, to znak, by udać się do dermatologa.

Co oznacza zmiana koloru płytki?

Nie zawsze jest tak, że zmiana koloru płytki oznacza poważną chorobę. Może być to po prostu sygnał od organizmu, że nie dostarcza mu się wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Być może wystarczy już delikatna modyfikacja diety, by wszystko wróciło do normy. Oczywiście, zdarza się jednak i tak, że zmiana barwy paznokcia jest związana ze stanem chorobowym organizmu. Dla przykładu – czasami brązowa płytka towarzyszy chorobom tarczycy czy niedożywieniu. Zielone paznokcie mogą być natomiast efektem zakażenia bakteryjnego. Nie należy jednak samodzielnie stawiać sobie diagnozy czy też porównywać swojej płytki do zdjęć “chorych” paznokci znalezionych w Sieci. Pamiętaj, że od tego jest lekarz specjalista – to on, decydując o ewentualnym leczeniu, weźmie pod uwagę wszystkie czynniki i to jemu należy ufać.

Obserwacja płytki najważniejsza!

Możesz zastanawiać się teraz, w jaki sposób kontrolować stan swojej płytki… Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – wystarczy po prostu ją regularnie obserwować. Jeżeli wykonujesz manicure samodzielnie, w warunkach domowych, jest to naprawdę proste. Co jakiś czas, gdy Twoje paznokcie są bez lakieru, warto przyjrzeć się dokładnie ich kolorowi, grubości.

Jeśli nagle zaobserwujesz znaczące pogorszenie ich kondycji, powód może być prostszy niż Ci się wydaje. Zmieniłaś preparaty do manicure? Nie miałaś czasu na odpowiednie przygotowanie płytki przed malowaniem? Pamiętaj, że to również – a czasami i przede wszystkim – ma ogromne znaczenie! Zanim więc udasz się do specjalisty, zastanów się, czy powód gorszej kondycji paznokci nie jest bezpośrednio związany z Twoim zachowaniem. O tym z pewnością może Cię poinformować również Twoja kosmetolog w trakcie wykonywania zabiegu stylizacji.

kwadratowy kształt paznokcia

Jeżeli sama wykonujesz manicure, to z pewnością zainteresują Cię zestawy startowe do manicure!

0