Ekotrendy w branży beauty „Green beauty” 2020

by

Ekotrendy – mała zmiana dla Ciebie – duża zmiana dla środowiska. Czy identyfikujesz się z tym stwierdzeniem? Ekologia, filozofie lesswaste i zerowaste opanowały ostatnimi czasy wszystkie sfery naszego życia. Na każdym kroku przypomina nam się, że nawet najmniejsza zmiana dla nas, dzięki efektowi skali może okazać się ogromną korzyścią dla środowiska, w którym przecież żyjemy… W wielu branżach “bycie eko” staje się nie tyle wyjątkiem, co standardem. Podobnie jest na rynku produktów i usług beauty.

“Green beauty” – nowe “zasady” w branży beauty

Bardzo cieszy nas fakt, że tylu producentów kosmetycznych zmienia składy oraz opakowania swoich specyfików. Gabinety urody natomiast coraz częściej stawiają na produkty wielorazowego użytku. Konsumenci są bardziej świadomi i czytają etykiety, a podmioty nieprzestrzegające regulacji z zakresu ochrony środowiska są dotkliwie karane. O ekotrendach w branży beauty można pisać (i zresztą pisze się) całe obszerne publikacje – jest ich obecnie tak wiele.

Dobry skład to “czysty” skład

Obecnie coraz więcej produktów kosmetyków wprowadza “naturalne” linie swoich produktów. Co to oznacza? Czy to pojęcie jest jakkolwiek uregulowane? Niestety, brak jest wiążącej definicji, co rozumiemy poprzez “ekologiczne”. Wiadomo oczywiście, że ekokosmetyki nie powinny zawierać substancji szkodliwych dla środowiska. Brakuje jednak ich ujednoliconej listy. O ile wiadomo, że co do zasady parabeny, silikony, PEGi są szkodliwe i nie powinny występować w kosmetykach naturalnych, z innymi składnikami jest już różnie. Na szczęście istnieje coraz większa świadomość dotycząca tego, co dobre, a co szkodliwe. Analizujemy składy, czytamy opinie specjalistów i to na tej podstawie podejmujemy działania zakupowe.

Certyfikaty, ekologiczne formuły – czy kosmetyki muszą je mieć?

Firmy kosmetyczne prześcigają się obecnie w umieszczaniu na opakowaniach informacji o wszystkich ekocertyfikatach, “przyjaznych formułach” i dobrych składach. Na co w końcu zwracać uwagę? Najbardziej popularnym i wiarygodnym certyfikatem jest obecnie ECOCERT. Kosmetyki naturalne, które posiadają to oznaczenie, zawierają w składzie minimum 50% substancji pochodzenia roślinnego, natomiast kosmetyki organiczne – minimum 95%. W przypadku lakierów do paznokci, warto przyjrzeć się, czy posiadają formułę 3Free. Produkty takie nie zawierają składników toksycznych – formaldehydu, ftalanu i toluenu, dzięki czemu są bezpieczne dla skóry.

Testowaniu na zwierzętach coraz częściej mówimy “nie”

Kolejnym ekotrendem, coraz mocniej rozpowszechnionym, jest zwracanie uwagi na sam proces produkcji kosmetyków. Słyszałaś o głośnej akcji związanej z bojkotem firm, które testują swoje specyfiki na zwierzętach? Coraz więcej uznanych marek głośno mówi o tym, że zmienia politykę i obecnie NIE stosuje już takich praktyk, chcąc być jak najbardziej proekologicznymi. Czy jest to dobre podejście? Zdecydowana większość osób odpowie z pewnością głośno “tak”! Pozostając przy produkcji kosmetyków, warto zatrzymać się jeszcze na chwilę przy ich opakowaniach…

Zamieniaj plastik na szkło

Coraz częściej zamienia się opakowania plastikowe na szklane. Czy wiesz, że plastik rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat?! Chyba nie musimy Ci pisać o tym, jak szkodliwy wpływ wywiera to na środowisko, w którym żyjemy… Szkło jest zdecydowanie bardziej “przyjazne” ekosystemowi i warto wybierać produkty, które są pakowane w ten właśnie sposób.

Holistyczna pielęgnacja przede wszystkim

Czym jest holistyczna pielęgnacja? To podejście, które uwzględnia kompleksową dbałość o nasze ciało, uwzględniając również aspekt duchowy. Dlaczego piszemy o niej przy ekotrendach…? Jest ona w głównej mierze oparta o naturalne kosmetyki, wykorzystuje przede wszystkim siłę dłoni i minimalizuje zużycie jednorazowych produktów. Zamiast wacików używa się ręczniczków, natomiast większość kosmetyków się po prostu wmasowuje, dzięki czemu nie marnuje się ani grama produktu. “Green beauty” to właśnie naturalne piękno – takie, które nie potrzebuje skalpela…

Bycie eko jest prostsze niż mogłoby się wydawać

Jak widzisz, ekotrendy w branży beauty przybierają różną formę. Sprowadzają się one wszystkie do dbania o środowisko. Czasami wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, by sprawić, że świat stanie się bardziej przyjazny do życia. Pamiętaj, że pojęcie “Green beauty” odnosi się do całej pielęgnacji i jest bardzo kompleksowe. Czytaj składy, staraj się wybierać to, co możliwie najbardziej naturalne i zwracaj uwagę na sposób pakowania produktów. Tylko tyle czy aż tyle…? Decyzja należy do Ciebie…

0