Polimeryzacja – czyli dlaczego żel piecze w lampie

by

Pieczenie w lampie nierzadko przytrafia się podczas utwardzania żelu lub hybrydy. Wiele kobiet przeraża ten objaw i – zupełnie niepotrzebnie – chce zaprzestać wykonywania manicure tego rodzaju. Jest to jednak zupełnie niepotrzebne! Ba, niektóre stylistki potrafią wręcz powiedzieć, że pieczenie w lampie to bardzo dobry “komunikat”, oznaczający, że dochodzi do utwardzania produktu. Co jest powodem tego – niezbyt przyjemnego – odczucia? Polimeryzacja! Co to za proces i czym jest on spowodowany? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tej reakcji chemicznej. Jesteśmy pewni, że gdy się z nimi zapoznasz, przestaniesz obawiać się pieczenia w lampie!

polimeryzacja czyli dlaczego żel piecze

Czym jest polimeryzacja?

Polimeryzacja jest procesem chemicznym, w wyniku którego monomery – związki o niewielkiej masie cząsteczkowej (albo mieszanina monomerów) reagują ze sobą, tworząc polimery. Do zaistnienia tej reakcji niezbędna jest energia – w tym przypadku światło UV/LED. Podczas utwardzania żelu lub hybrydy cząsteczki zaczynają się poruszać, tym samym wyzwalając ciepło. Pieczenie w lampie jest więc, jak już wspomnieliśmy, oznaką wystąpienia polimeryzacji. Proces utwardzania polega w końcu na przejściu masy ze stanu płynnego w stały. Pytanie tylko – dlaczego niektóre kobiety odczuwają jedynie delikatne pieczenie, a inne tak bolesne, że trudno im wytrzymać do końca manicure…?

Powody bolesnego pieczenia w lampie

Uciążliwe i nadmierne pieczenie w lampie może być wywołane przez kilka czynników. Niektóre z nich są spowodowane nieumiejętnym wykonaniem manicure, inne natomiast zależą od aktualnego samopoczucia, temperatury czy wręcz fazy cyklu. Za każdym razem pieczenie podczas utwardzania może mieć więc zupełnie inne podłoże.

Polimeryzacja a problemy z płytką

Pierwszym i zarazem jednym z najczęściej występujących powodów bolesnego pieczenia w lampie jest uszkodzona płytka. Co rozumiemy poprzez “uszkodzoną”? Chodzi tu przede wszystkim o zbyt mocno wypiłowane, łamliwe lub nadmiernie wrażliwe paznokcie. W tym przypadku bardzo często dochodzi do silnego pieczenia.

Niewłaściwa aplikacja produktu do stylizacji

Kolejny czynnik, odpowiadający za pieczenie w lampie, występuje najczęściej przy aplikacji żelu. Aplikując jego zbyt grubą warstwę, naraża się siebie (lub Klientkę) na uczucie uciążliwego pieczenia.

Odczucia psychofizyczne

Jak już wspomnieliśmy, również odczucia psychofizyczne mają ogromny wpływ na doznania podczas wykonywania manicure – w tym także odpowiadają za pieczenie podczas utwardzania hybrydy czy żelu. Aktualne samopoczucie, a nawet faza cyklu menstruacyjnego sprawiają, że proces wykonania manicure jest bardziej lub mniej przyjemny. Warto również pamiętać, że ogromny wpływ ma też temperatura w pomieszczeniu zabiegowym.

Jak “poradzić sobie” z polimeryzacją?

W jaki sposób “przetrwać” najgorsze momenty podczas utwardzania, jeżeli uczucie pieczenia jest tak uciążliwe? Pamiętaj, że zawsze jest na to sposób! Nie musisz się tak męczyć – wystarczy, że zastosujesz się do naszych porad.

Nakładaj cieńsze warstwy produktu

Jeżeli pieczenie w lampie jest spowodowane aplikacją zbyt grubej warstwy produktu do stylizacji, zmiana postępowania jest dość oczywista… Wystarczy, że zaczniesz nakładać kilka cienkich warstw i problem powinien zniknąć!

Aplikuj odpowiednią bazę podkładową

Kolejnym rozwiązaniem jest aplikacja odpowiednio dobranej bazy podkładowej. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które świetnie przeciwdziałają uczuciu pieczenia. Godna uwagi jest chociażby X-bond Base MollyLac, którą możesz kupić w sklepie internetowym Molly Lac.com.

Wypróbuj inny schemat utwardzania paznokci

Co powiesz na zmianę schematu utwardzania paznokci…? Zanim przystąpisz do “normalnego” procesu, spróbuj włożyć dłoń do lampy na 3 sekundy i tyle samo czasu miej ją wyjętą. Po kilku takich “turach” możesz już przejść do “tradycyjnego” utwardzania, zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu.

Zainwestuj w lampę z funkcją low heat

Najdroższym (ale i najbardziej skutecznym) rozwiązaniem jest zakup lampy z funkcją low heat. Jest ona przeznaczona do utwardzania nawet najbardziej nadwrażliwych paznokci. Idealnie sprawdzi się w gabinetach kosmetycznych, choć nie tylko. Jedną z lamp, które są wyposażone w tę funkcjonalność, jest Alle X5 Plus, dostępna na AllePaznokcie.pl.

Pieczenie w lampie nie jest przyjemne, ale można go uniknąć!

Mimo że pieczenie podczas procesu utwardzania paznokci produktami do manicure potrafi być naprawdę uciążliwe, na szczęście można coś z tym zrobić! Jak widzisz, istnieje kilka sprawdzonych metod, które przeciwdziałają pieczeniu. Warto zadbać o to, żeby wykonywanie manicure nie wiązało się z dyskomfortem. W końcu to powinna być przyjemność, a nie ból!

0