Zielona bakteria – skąd się biorą odbarwienia na płytce?

by

Odbarwienia paznokci występują dość często i ich pojawienie się może mieć różne podłoże. Jednym z bardziej uciążliwych problemów z paznokciami jest tzw. zielona bakteria. Proces leczenia schorzenia, które ma nawet konkretną nazwę – zespół zielonego paznokcia – potrafi być długi i skomplikowany. Szczególnie wtedy, gdy zignoruje się je na początkowym etapie jego wystąpienia. Jak sprawdzić, czy to właśnie zielona bakteria jest odpowiedzialna za takie odbarwienia paznokcia? W jaki sposób leczyć zielone paznokcie? Dowiedz się więcej!

Zielone paznokcie – czy tylko od zakażenia bakteryjnego?

Czy przyczyną powstania każdego tak odbarwionego paznokcia jest właśnie zielona bakteria? Oczywiście, że nie. Nie da się jednak ukryć, że zakażenie bakterią Pseudomonas aeruginosa jest dość poważne i w żadnym przypadku nie można go ignorować! Jednym ze skutków braku leczenia jest powstanie onycholizy, czyli odklejanie się płytki paznokcia od łożyska.

Jak rozpoznać zakażenie zieloną bakterią?

Głównym objawem zakażenia bakterią Pseudomonas aeruginosa jest chromonychia. Jest to nic innego jak zabarwienie paznokci na dość charakterystyczny, zielonożółty kolor. Niektórzy objaw ten łączą niesłusznie z innymi przyczynami odbarwień płytki, do jakich zaliczają się m.in. urazy mechaniczne. Zielona bakteria bardzo rzadko występuje na innych częściach ciała. Wiąże się to z idealnym środowiskiem rozwoju, jaki “daje” jej płytka paznokcia, zbudowana z keratyny, którą się żywi. Druga kwestia ma związek z trudnością usunięcia bakterii spod paznokci. Wciąż jednak piszemy już o stanie, w którym zielona bakteria wywołała odbarwienie na płytce. Jak natomiast wygląda sam proces zarażenia się nią…?

W jaki sposób następuje zakażenie zieloną bakterią?

Wbrew wielu opiniom, zakażenie pałeczką ropy błękitnej jest naprawdę powszechne. Zielona bakteria występuje zarówno w wodzie, jak i glebie czy na zwierzętach. Warto jednak wiedzieć, że “uaktywnia się” dopiero w temperaturze ok. 37 stopni Celsjusza. Dlatego tak “dobrze” jej w ciele człowieka… Zielone paznokcie, czyli odbarwienie płytki, powstają m.in. z powodu nieodpowiedniego dbania o higienę. Niemycie rąk, nieczyszczenie powierzchni za i pod paznokciami czy korzystanie z cudzych przyborów do stylizacji paznokci mogą przyczynić się do zakażenia bakteryjnego. Dlatego też tak istotne jest chodzenie na manicure do gabinetów, w których używa się sprzętów jednorazowego użytku i sterylizyje się je po każdym kliencie. Zdecydowanie większą szansę na wystąpienie zielonych paznokci mają też osoby, które chorują na łuszczycę i inne choroby skóry.

Zakażenie zieloną bakterią z powodu niewłaściwego wykonywania manicure

Zakażenie paznokci może być również spowodowane nieodpowiednim wykonywaniem stylizacji. Jesteś ciekawa, co rozumiemy poprzez “nieodpowiednie wykonanie”? To m.in. złe podklejenie tipsa po oddzieleniu akrylu lub żelu czy też nagminne noszenie paznokci przedłużanych. W takim przypadku istnieje zdecydowanie większe ryzyko pojawiania się zanieczyszczeń. Powstające zapowietrzenia nie tylko negatywnie wpływają na efekty stylizacji, ale często odpowiadają za zakażenie zieloną bakterią.

Co zrobić w przypadku zakażenia bakteryjnego paznokci?

W przypadku zakażenia zieloną bakterią, należy udać się oczywiście do specjalisty. Najczęściej jest to dermatolog lub podolog. Fachowiec nie tylko zweryfikuje, czy jest to zakażenie pałeczką ropy błękitnej, ale i dobierze odpowiednie leczenie, abyś mogła szybko uporać się z tym problemem.

Postępowanie u dermatologa

Leczenie dermatologiczne u osób borykających się z zielonymi paznokciami polega przede wszystkim na kuracji lekami przeciwgrzybiczymi i przeciwbakteryjnymi. Najczęściej stosuje się w tym przypadku antybiotyki, które pomagają w powrocie do zdrowia.

Postępowanie u podologa

Podolog jest specjalistą, który fachowo zajmie się nie tylko diagnozą, ale i leczeniem zmian na skórze i paznokciach. W przypadku schorzenia, jakim jest zakażenie bakterią Pseudomonas aeruginosa, podolog może zająć się oczyszczeniem paznokci, które są zainfekowane oraz wskazać odpowiednie środki do ich regeneracji..

Jak przeciwdziałać odbarwieniom paznokci?

Jeżeli zależy Ci na tym, by w przyszłości uniknąć zakażeń bakteryjnych, pamiętaj o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim – zawsze dbaj o higienę – zarówno podczas wykonywania manicure, jak i podczas zwykłych, domowych czynności w domu i poza domem. Ponadto, nakładając produkty do stylizacji, pamiętaj o tym, by aplikować minimalną ich warstwę, postępując zgodnie z zasadą – lepiej więcej cienkich warstw niż mniej grubych. Dodatkowo, nigdy nie pożyczaj nikomu sprzętów do manicure, by uniknąć ryzyka zakażenia od innej osoby.

0