Kompaktowy autoklaw do sterylizacji narzędzi – na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

by

Czym jest autoklaw? Najogólniej rzecz biorąc, to szczelnie zamknięty, ogrzewany zbiornik, w którym przeprowadzane są procesy chemiczne. Brzmi nieco enigmatycznie, prawda…? Wyjaśnijmy to może więc lepiej na przykładzie gabinetu stylizacji paznokci. Wykonując manicure, używa się m.in. cążek czy nożyczek do skórek, które mogą przerwać ciągłość skóry. Zachowanie tych przyborów w stanie najwyższej sterylności powinno być kluczowe w każdym studio urody. Temu służy właśnie autoklaw…

Po czym poznać, że salon kosmetyczny dba o klientki?

Wybierając salon kosmetyczny, w którym zrobisz manicure, weź pod uwagę co najmniej kilka czynników. Oczywiście – fachowość personelu jest ważna, używane lakiery – również, ale to nie wszystko! Tym, co najistotniejsze, powinny okazać się kwestie związane z przestrzeganiem zasad higieny! Dezynfekcja to jedno, a sterylizacja – zupełnie coś innego. Te dwa pojęcia są często mylone przez klientki gabinetów kosmetycznych, a różnica między nimi jest znacząca.

autoklaw enibo

Dezynfekcja a sterylizacja

Dezynfekcja to – najprościej rzecz ujmując – odkażanie. Podczas procesu niszczy się drobnoustroje, ale nie formy przetrwalnikowe. Zupełnie inna sytuacja występuje przy sterylizacji, czyli – wyjaławianiu. W tym przypadku niszczy się już wszystkie formy przetrwalnikowe, które mogą być siedliskiem patogenów. Co to oznacza? Jedynie sterylizacja zapewnia 100% bezpieczeństwa i higieny w salonie kosmetycznym. Czy oznacza to, że każda stylistka paznokci musi zaopatrzyć się więc w ogromny, mało praktyczny autoklaw?

Kompaktowy autoklaw idealny do małych przestrzeni

Kompaktowy autoklaw jest przez wiele osób związanych z medycyną i kosmetologów nazywany “sprzętem idealnym”. Dlaczego? Posiada wiele zalet i trudno wymyślić chociażby jedną jego wadę. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem kompaktowego autoklawu, zrób dobre rozeznanie na rynku, biorąc pod uwagę kilka kluczowych czynników.

Produkty do sterylizacji – jakie rękawy/torebki wybrać?

Na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują produkty do sterylizacji jak chociażby rękawy do sterylizacji, torebki. Niestety wybierając rękawy potrzebujemy jeszcze dodatkowych sprzętów w salonie na co wiele stylistek nie może sobie pozwolić – mowa tu oczywiście o zgrzewarkach. Najlepszym wyborem wydają się być torebki do sterylizacji. AllePakiet AllePaznokcie oferuje torebki do sterylizacji w wielu rozmiarach. Nie wymagają także osobnych pasków do sterylizacji co jest ewidentnym atutem. Kolor na torebce zmienia się na żółty po poprawnie przeprowadzonej sterylizacji.

pakiet torebek w różnych rozmiarach do sterylizacji

Zgodność z wymaganiami Sanepidu

Sanepid ma konkretne wytyczne dotyczące sterylizacji. Bardzo istotne jest to, żeby kompaktowy autoklaw, który wybierzesz, spełniał je wszystkie. Tylko to gwarantuje Tobie (i Twoim klientkom) najwyższe bezpieczeństwo i higienę w trakcie zabiegów.

Gwarancja

Oczywiście, nie warto od razu podejrzewać, że sprzęt zepsuje się po pierwszym użyciu, aczkolwiek… przezorny zawsze ubezpieczony! Weź pod uwagę, jak długo trwa gwarancja i czy miałabyś możliwość skorzystania z usługi door to door. Dopytaj także o godziny pracy infolinii, ponieważ to bardzo istotne.

Posiadane certyfikaty

Bardzo istotnym czynnikiem, który należy wziąć także pod uwagę przy wyborze kompaktowego autoklawu, jest jego certyfikacja. Czy słyszałaś o oznaczeniu CE? Posiadanie tego certyfikatu to gwarancja, że produkt spełnia wszystkie wymagania dyrektyw UE. Innymi słowy – jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Głośność

Wydawane odgłosy, a raczej ich moc, są szczególnie istotne, jeżeli pracujesz na małej przestrzeni lub dzielisz gabinet z inną osobą. Cicha praca autoklawu będzie również niezbędna, jeśli uwielbiasz rozmawiać w trakcie wykonywania zabiegów…

Szybkość pracy

Szybkość pracy kompaktowego autoklawu jest istotna z dwóch, głównych przyczyn. Po pierwsze – jeżeli posiadasz relatywnie niewielką ilość przyborów do wykonywania manicure, potrzebujesz mieć je szybko wysterylizowane. Po drugie – z pewnością wolałabyś, żeby urządzenie nie pracowało stale w trakcie wizyt klientek, prawda?

Sterylizacja – luzem czy w pakietach?

Wybierając kompaktowy autoklaw, zapytaj, jaki jest rekomendowany sposób sterylizacji. Pojedynczo czy w pakietach? A może obie opcje są dopuszczalne? Niektóre stylistki paznokci preferują sterylizację przyborów po każdej klientce. Inne – szczególnie te posiadające więcej narzędzi – wolą pozbierać kilka sztuk i następnie sterylizować je razem. Dobierz autoklaw tak, żeby spełniał Twoje oczekiwania.

terebki do sterylizacji od allepaznokcie

Kompaktowy autoklaw – dla kosmetyczek, ale nie tylko

Kompaktowy autoklaw znajdziesz w wielu miejscach. Stomatolodzy i chirurdzy to chyba najliczniejsze grupy, które korzystają z tej metody sterylizacji narzędzi. Oprócz tego, używają go także podolodzy, kosmetyczki, stylistki paznokci oraz nawet tatuażyści! Nie każdy potrzebuje zajmującego dość dużo miejsca autoklawu medycznego. Przy mniejszych działalnościach kompaktowy sprzęt sprawdzi się zdecydowanie lepiej. W tym przypadku najważniejsze jest to, że mały nie znaczy gorszy (a czasem jest wręcz lepszy)! Jeżeli sprzęt spełnia wymogi Sanepidu, posiada odpowiednie certyfikaty i odpowiadają Ci jego parametry techniczne – powodzenia w zakupie! Wierzymy, że będziesz z niego zadowolona!

Potrzebujesz do swojego gabinetu maseczek ochronnych lub rękawiczek jednorazowych – zapraszamy na naszą stronę internetową!

0