Dlaczego prawidłowa sterylizacja narzędzi jest ważna?

by

Sterylizacja narzędzi to jedna z najważniejszych czynności w każdym gabinecie czy salonie, w którym może dojść do przerwania ciągłości naskórka narzędziem wielokrotnego użytku. Niezależnie od tego, czy pracujemy frezami do manicure i pedicure, nożyczkami, cążkami czy narzędziami do kosmetyki twarzy i ciała – dezynfekcja i sterylizacja to podstawa!

Mimo rozwoju technologii bezpieczeństwa w salonach szeroko pojętej urody, dużej dbałości służb sanitarno-epidemiologicznych o regularne kontrole i coraz większej świadomości klientów, nie wszyscy zdajemy sobie sprawę jak powinien wyglądać proces sterylizacji narzędzi od A do Z. Nie każdy zdaje też sobie sprawę z konsekwencji jakie niosą ze sobą narzędzia nieprawidłowo przygotowane do pracy.

Prawidłowy proces dezynfekcji i sterylizacji

Po pierwsze – narzędzia po klientkach zawsze przygotowujemy do sterylizacji w ochronnych rękawiczkach jednorazowych. Nigdy bowiem nie wiemy czy mamy do czynienia z narzędziami po osobie chorej czy zdrowej. Pierwszym zadaniem w procesie prawidłowej sterylizacji jest oczyszczenie narzędzi wodą – najlepiej w myjni automatycznej i/lub drucianym albo nylonowym czyścikiem. W ten sposób pozbywamy się resztek naskórka, pyłu i innych zanieczyszczeń, które mogły powstać podczas eksploatacji narzędzia.

Po oczyszczeniu wstępnym, wszystkie narzędzia należy poddać dezynfekcji w preparacie o wysokiej zawartości alkoholu, a dopiero po ich wyschnięciu należy je poddać sterylizacji w autoklawie. W tym celu pakujemy narzędzia w torebki do sterylizacji, tzw. pakiety z paskami kontrolnymi oraz poddajemy sterylizacji.

Warto przy tym pamiętać, by każdą z tych czynności wykonywać na innym obszarze stołu czy biurka, tak, by czyste narzędzia po dezynfekcji czy sterylizacji nie trafiły w to samo miejsce, w którym leżały wcześniej narzędzia brudne. Każdą z czynności łącznie z godzinami procesów i osobami odpowiedzialnymi należy też dokumentować w tzw. książce sterylizacji, którą może poprosić do wglądu sanepid podczas kontroli.

sterylizacja narzedzi w salonie kosmetycznym

Zagrożenia nieprawidłowo wykonanej stylizacji

Niewłaściwie przeprowadzona sterylizacja narzędzi kosmetycznych może spowodować zakażenie klientki gabinetu chorobami bakteryjnymi, wirusowymi, pasożytniczymi albo grzybiczymi. Choć najczęściej spotykanymi rodzajami przenoszonych na klientkę chorób jest grzybica czy świerzb, nie należy lekceważyć innych dużo poważniejszych konsekwencji kontaktu z zakażonymi narzędziem.

Zła sterylizacja narzędzi lub jej nie wykonywanie często dochodzi do zakażeń gronkowcem i paciorkowcami. Jednak najpoważniejsze zakażenia to wirusy żółtaczki, HIV czy HPV… I choć może się nam wydawać, że jest to mało prawdopodobne, warto zajrzeć do statystyk i sprawdzić ile zakażeń tymi rodzajami wirusów występuje w Polsce. Na samo WZW (wirus żółtaczki) choruje blisko milion Polaków! Wśród nich są zakażeni wirusem WZW B i WZW C – oba są niebezpieczne i przenoszą się przez kontakt z krwią osoby zakażonej.

Czy zatem warto ryzykować proces sądowy ze strony Klientki, która ma prawo pozwać gabinet z roszczeniem o odszkodowanie? Absolutnie nie! Do tego należy pamiętać, że zadaniem osoby pracującej w szeroko pojętej branży beauty jest poprawiać zdrowie/wygląd, a nie je pogorszyć… Dlatego należy dołożyć najwyższych starań, by cały zabieg wykonywany w gabinecie był bezpieczny, zgodny ze standardami higienicznymi i sanitarnymi.

Sterylizacja narzędzi – produkty rekomendowane

Kilka produktów powinno znaleźć się w kompleksowym wyposażeniu salonu beauty, który pracuje z narzędziami wielokrotnego użytku z wieloma klientkami. Wymienimy je pokrótce, podpowiadając w czym mogą pomóc:

  1. Czyścik do frezów (miedziany lub nylonowy): oczyszcza frezy z pozostałości naskórka, pyłu i innych zanieczyszczeń powstałych podczas pracy.
  2. Myjka ultradźwiękowa/automatyczna myjnia narzędziowa – pozwalają na dokładne umycie narzędzi.
  3. Preparaty do dezynfekcji narzędzi – dzięki wysokiej zawartości alkoholu już na tym etapie możliwe jest częściowe pozbycie się niebezpiecznych bakterii i drobnoustrojów z dezynfekowanych narzędzi.
  4. Torebki/pakiety do sterylizacji z paskami testowymi – niezbędnik przed sterylizacją w autoklawie (porcjowanie narzędzi w pakiety), ale też gwarancja dla klienta przeprowadzonej sterylizacji, bowiem pasek w pakiecie po sterylizacji zmienia kolor.
  5. Autoklaw – hermetycznie zamknięte urządzenie do ciśnieniowej dezynfekcji parą o temperaturze wrzenia.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi, to najważniejsze procesy w trosce o bezpieczeństwo klientów. Bezwzględnie powinien je wykonywać każdy salon beauty, o placówkach medycznych nie wspominając. To nie tylko gwarancja zdrowia klientów, ale też swego rodzaju renoma, bowiem coraz częściej klientki wybierając się na wizytę u kosmetyczki upewniają się, że ta w odpowiedni sposób sterylizuje narzędzia wielokrotnego użytku. Oczywiście w przypadku niewielkich salonów zakup niezbędnych produktów do przeprowadzenia prawidłowych procesów (zwłaszcza jeżeli jest wykonywana sterylizacja narzędzi) jest dość sporym wydatkiem i inwestycją, ale warto pamiętać, że po pierwsze – są na to odpowiednie instrumenty dofinansowania, po drugie – zawsze można zawrzeć umowę z placówką, która posiada kompleksowe zaplecze sterylizacyjne i oddawać używane narzędzia za opłatą właśnie tam.

0