Uczulenie na hybrydę – jak go uniknąć i mieć zdrowe paznokcie

by

Lakiery hybrydowe są najczęściej kupowanymi rodzajami lakierów do paznokci. Mają na to wpływ przede wszystkim ich trwałość, odporność na uszkodzenia i pigmentacja. Jak w przypadku każdego innego kosmetyku, zdarza się jednak, że wywołują one uczulenie. Po czym poznać, że to lakier hybrydowy odpowiada za reakcję niepożądaną? Jak uniknąć uczulenia na hybrydę? Jakie lakiery wybierać? Zacznijmy od początku…

Jak wyglądają objawy uczulenia na hybrydę?

Po czym poznać, że jesteś uczulona na hybrydę? Pierwszym, co poczujesz, może być lekkie swędzenie na opuszkach i wałach okołopaznokciowych. Jeżeli do tego zauważysz, że Twoja skóra jest delikatnie opuchnięta – możesz być niemal pewna, że to reakcja uczuleniowa. Czasami równolegle występują również niewielkie krostki z płynem surowiczym, następnie – pękające rany, a w skrajnych przypadkach – onycholiza Jaka powinna być Twoja reakcja? Odpowiedź wydaje się być oczywista – natychmiastowe zdjęcie hybrydy!

Czy uczulenie na hybrydę utrzymuje się przez całe życie?

Uczulenie na hybrydę nie oznacza, że już do końca życia nie możesz wykonywać tego rodzaju manicure. Oczywiście, najpierw musisz wyleczyć wszystkie objawy niepożądane, ale po pewnym czasie warto spróbować ponowną aplikację lakieru hybrydowego. Inna kwestia – niezależnie, czy wystąpiło u Ciebie uczulenie, czy po prostu obawiasz się reakcji alergicznej – zawsze możesz podjąć działania, które zminimalizują jej ryzyko.

Co warto robić, żeby ograniczyć ryzyko uczulenia na lakiery hybrydowe?

uczulenie na hybrydę jak go uniknąć

Odpowiednie przygotowanie płytki paznokci to podstawa

Warunkiem dobrze wykonanego manicure hybrydowego jest odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia. Opracowane skórki to podstawa. W celu zminimalizowania wystąpienia reakcji alergicznej należy zadbać o to, żeby nie zalać skórki lakierem. Chyba nie musimy pisać, jak duże jest wtedy ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanej… Zdarzają się również sytuacje, gdy jedynie lekko “zabrudzimy” skórkę lakierem. Wtedy wystarczy na ogół przejechać pilnikiem w tym miejscu i cierpliwe oczekiwać na zejście lakieru. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest takie odsunięcie lub usunięcie skórek, żeby powyższe sytuacje po prostu nie wystąpiły.

Wybieraj lakier z dobrym składem

Na rynku jest ogromny wybór lakierów hybrydowych – różnią się one nie tylko marką i kolorystyką, ale i składem. Czy znasz formułę 3Free? Lakiery, które ją posiadają, nie zawierają najbardziej szkodliwych (i uczulających) substancji – toluenu, ftalanu oraz aldehydu. Dzięki używaniu hybryd o tej formule minimalizujesz wystąpienie reakcji niepożądanych.

Używaj dobrej lampy

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele lamp do utwardzania lakierów. Ich rozstrzał cenowy jest wręcz ogromny. Warto mieć świadomość, że na niektórych sprzętach nie warto oszczędzać i wybór najtańszych lamp o bardzo niskiej mocy (np. 9W) nie tylko spowoduje, że utwardzanie manicure będzie trwało dłużej, ale i może mieć wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego? Z racji braku obudowy, światło koncentruje się nie na paznokciach, a ucieka w bok.

Trzymaj się zaleceń w zakresie utwardzania lakieru

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że instrukcja obsługi nie jest najciekawszą lekturą, ale dołącza się ją w konkretnym celu. Nie przestrzegając zaleceń dotyczących prawidłowego użytkowania sprzętów, można sobie bardzo zaszkodzić (nie tylko uczuleniem)…

Nie nakładaj grubych warstw lakieru

Jeżeli przeczytałaś instrukcję obsługi swojej lampy, weź pod uwagę, że czas utwardzania hybrydy dotyczy cienkiej jej warstwy. Czasami jednak zdarza się tak, że przez przypadek nałoży się zdecydowanie za dużo lakieru. Mimo dłuższego utwardzania, tuż przy paznokciu pozostaje on wciąż płynny. Prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowej staje się wtedy zdecydowanie większe.

Jesteś uczulona na hybrydę? Czas może wszystko zmienić…

Prawidłowe przygotowanie dłoni do manicure i wybór odpowiednich lakierów oraz lamp z pewnością minimalizują ryzyko wystąpienia uczulenia na hybrydę. Warto jednak mieć świadomość, że czasami reakcja alergiczna występuje nawet mimo podjęcia wszystkich powyższych kroków. Na szczęście jednorazowe uczulenie nie przekreśla możliwości wykonywania manicure hybrydowego w przyszłości. W większości przypadków kolejna próba pomalowania paznokci lakierem hybrydowym kończy się sukcesem, bądź więc cierpliwa…

 

Jeżeli zainteresował cię nasz artykuł, na pewno z chęcią przeczytasz o pilnikach do paznokci, które są niezbędnym narzędziem każdej stylistki!

1

Brak Komentarzy

What do you think?